15 lutego 2010

Dobór słów kluczowych

Wiele osób nie przywiązuje uwagi do optymalnego wyboru słów kluczowych. Spotkać się można nawet z opiniami, że jest to marnowanie czasu. Nic bardziej mylnego, postaram Ci się to udowodnić.

Domyślam się, że Twoja witryna internetowa ma czemuś służyć. Może to być sprzedaż, może to być wyświetlanie reklam, lub po prostu pokazanie się w sieci. Jakikolwiek by to nie był cel z pewnością chcesz aby trafiali na nią odpowiedni ludzie. Np. w przypadku sklepu - osoby zainteresowane zakupem, zaś w przypadku gdy na stronie zarabiasz na wyświetlaniu reklam, celem będzie pozyskanie jak największej liczby odwiedzających, niekoniecznie potencjalnych nabywców.

I właśnie ustalenie słów kluczowych ma na celu dotarcie do określonej grupy odbiorców. Frazy kluczowe umożliwiają bowiem rozpoznanie intencji internauty. Dla przykładu, użycie w zapytaniu słowa “tanie” dobitnie świadczy o gotowości dokonania zakupu przez internautę. Pozycjonując sklep na frazę z tym słowem docierasz bezpośrednio do klientów. Pomijając je, musisz liczyć się z tym, że na stronę trafi wiele osób, które i tak nie dokonają zakupu. W dodatku pozycjonowanie na pojedyncze słowo jest trudniejsze i bardziej kosztowne.

Oczywiście nie znaczy to, że koniecznie trzeba rezygnować z tych popularnych fraz, opłacalnym jest jednak odłożyć je na okres późniejszy, a najpierw zająć się frazami, które będą najbardziej efektywne.
Zyskasz czas, zaoszczędzisz pieniądze i w dodatku najpewniej dotrzesz do klientów jeśli dobierając słowa kluczowe będziesz myślał tak jak oni.

Inaczej podejść należy do serwisów informacyjnych, w których przede wszystkim zależy nam na ilości odsłon, czyli ilości wejść na stronę WWW. Ale i w tym przypadku warto przyjąć dobrą i pewną strategię.

Jakąkolwiek witrynę chcesz pozycjonować, musisz liczyć się z tym, że na najpopularniejsze frazy potrzeba czasu. Czy to ma oznaczać, że przez cały ten okres ruch na stronie wynosić ma ZERO? Jasne, że nie. Promocję strony w wyszukiwarkach można rozpocząć od pozycjonowania na frazy mniej popularne, ale za to łatwe do uzyskania szybkich efektów. Dzięki temu już od samego początku można liczyć na jakikolwiek ruch na stronie WWW.

Jak szukać słów kluczowych?
Pierwszą rzeczą jaka przychodzi na myśl, to podglądanie konkurencyjnych serwisów. Podejrzeć można źródło stron i wynotować słowa i frazy kluczowe na jakie są one pozycjonowane. Oczywiście nie znaczy to, że trzeba używać tych samych słów, ale z pewnością mogą one być inspiracją do dalszych poszukiwań.

Mając wstępnie ustaloną listę słów kluczowych wykorzystać można narzędzie Google. Po wpisaniu ustalonego przez nas słowa, narzędzie to sugeruje inne podobne bądź związane tematycznie słowa kluczowe, które wykorzystywane są do wyszukiwania w Google. Z jego pomocą można dokonać analizy i doboru słów i fraz kluczowych do pozycjonowania witryny.

Badanie słów kluczowych za pomocą tego narzędzia pozwala wyłapać zwroty i wyrażenia, które zapewne nikomu nie przyszłyby do głowy. Tutaj muszę zwrócić uwagę, że wybierając wyrażenia i frazy myśleć trzeba jak użytkownik, trudno przypuszczać bowiem, że będzie on używał profesjonalnych wyrażeń, chyba, że serwis swój kierujesz do “ludzi z branży”.

Ustalona lista słów kluczowych może także posłużyć do przygotowywania treści. Często bowiem, nawet bardzo mało popularne wyrażenia, mogą przynieść dobry efekt i posłużyć przy pozycjonowaniu szerokim, o czym będę jeszcze w przyszłości pisał.

Podsumowując, po sporządzeniu listy słów i fraz kluczowych, dokonaniu jej analizy, warto zastanowić się nad intencjami osób, które używały takich a nie innych zapytań. Oczywiście nie zawsze da się wysnuć takie wnioski, ale z pewnością da się wyłapać kilka takich fraz, które nie będą pozostawiały wątpliwości. Zawsze da się wyłapać te frazy, których używali Twoi klienci. I to właśnie od nich najlepiej rozpocząć pozycjonowanie strony czy bloga.

Widząc efekty, na mniej oblegane frazy, listę można poszerzać o coraz bardziej konkurencyjne słowa kluczowe, aż do uzyskania satysfakcjonujących wyników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz