11 maja 2008

Pozycjonowanie szerokie (ang. long tail)

Promocja bloga w wyszukiwarkach powinna być starannie przemyślana i już od początku pisania bloga, trzeba mieć odpowiednią, optymalną "wizję" tego, w jaki sposób pozycjonować będziemy swój "pamiętnik". Oczywiście można skupić się na kilku najważniejszych słowach i frazach, jednak blogi nadają się szczególnie bardzo by wykorzystać pozycjonowanie szerokie. Zanim szerzej omówię ten temat, należy się kilka słów wyjaśnienia.

Pozycjonowanie szerokie, inaczej "długi ogon" (z angielskiego long tail) to sposób pozycjonowania, w którym nie skupiamy się wyłącznie na stronie głównej, ale przede wszystkim staramy się promować inne podstrony witryny. Prosto mówiąc pozycjonuje się każdy wpis do bloga osobno, każdy na inną grupę fraz kluczowych.
Analizując zagadnienie na przykładzie niniejszego bloga, stronę główną mógłbym pozycjonować na słowo "Pozycjonowanie", ale wpis, który aktualnie czytasz na frazę "pozycjonowanie szerokie". W praktyce więc, w zależności od zapytania jakie zada użytkownik wyszukiwarki wyświetlona zostanie albo strona główna bloga (dla zapytania Pozycjonowanie) albo bezpośredni URL do niniejszego wpisu (dla zapytania Pozycjonowanie szerokie). Oczywiście rozważania dla jednego wpisu nie oddają olbrzymiego potencjału tej techniki pozycjonowania. Wyobraź sobie jednak, że masz na blogu 1000 wpisów, a każdy z nich pozycjonowany jest dla dwóch czy trzech fraz kluczowych. Łącznie daje to wysoką pozycję takiego bloga dla kilku tysięcy słów i fraz kluczowych, wszystkich związanych z tematyką serwisu.

Taka strategia pozycjonowania ma szansę powodzenia, w przypadku jeśli w danym temacie masz wiele do powiedzenie, w dodatku potrafisz dokładnie omówić wiele szczegółowych zagadnień w temacie. Dzieje się tak, ponieważ każdy z wpisów poświęcić należy wąskiemu zagadnieniu.

Decydując się na pozycjonowanie szerokie zwrócić należy uwagę przede wszystkim na trzy ważne rzeczy. Po pierwsze każdemu z wpisów należy nadać konkretny, unikalny i związany z omawianym zagadnieniem tytuł (znacznik Title). Po drugie w samym wpisie należy skupić się na związanych z tym zagadnieniem słowami i frazami kluczowymi. I wreszcie po trzecie: linkować do powiązanych zagadnień z odpowiednim anchor textem.

Same wpisy powinny być na tyle wyczerpujące, ciekawe i poruszać zagadnienie w sposób indywidualny, aby inni blogerzy chcieli do tych wpisów linkować. W ten sposób każdy wpis z osobna może liczyć na linki pozycjonujące.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz